Sütlü Pirinçli Kabak Tatlısı

sütlü kabak tatlısı

Çok ilginç ve güzel bir tarif paylaşmak istiyorum bugün; sütlü pirinçli kabak tatlısı. Hiç bilmeyenler için kulağa ilk başta biraz garip geliyor olabilir ama ben çocukluğumdan beri bu tadı biliyor ve çok seviyorum.

Bizim buralarda balkabağından biraz daha küçük, siyah çizgileri olan tatlı kabaklar yetişir. Bahçemizde de her yıl ekilir. Balkabakları henüz olgunlaşmadığı ve soğuk kış günlerinde yemek için saklandığı için bu mevsimde kabak tatlısının adresi bu çizgili kara kabaklardır.

Kara kabakların farklı yapısı olduğundan, balkabağı pişirme yöntemi ile pişirildiğinde pek de iyi sonuç vermiyor. En güzeli sütle ve fırında pişirmek.

Kabak dilimlerini piştiğinde olduğu gibi bırakabilir ya da blenderden geçirip püre halinde servis yapabilirsiniz. Bu biraz da damak tadı ile ilgili. Bizim evde püre sevilmediği için ben her zaman pirinçli, sütlü yapar ve fırında pişiririm.

Pirinçli yapmak istemezseniz, kabağa ön pişirme sırasında çok az su ilave etmenizi önerebilirim, kabak kendisi de su salıyor çünkü.

Malzemeler

1 kg. temizlenmiş siyah tatlı kabak

1 su bardağı su

1 kahve(türk) fincanı pirinç

1, 5 su bardağı şeker

500 ml. Süt

Uygulama

Elimizdeki siyah çizgili kabağı soyup dilimlemekle işe başlayabiliriz. Kabukları genellikle çok sert olur, soyarken çok dikkatli olmak gerekir. Kabağın hepsini bir kerede kullanmak istiyorsanız, biraz küçük bir kabak seçmenizi önerebilirim.

Kabakları bir parmak kalınlığında dilimledikten sonra, bir tencereye alıyor ve üzerine bir fincan pirinç ile 1- 1,5 bardak kadar su ilave ediyorum. Sütlü kabak tatlısını fırınlamadan önce, pirinci ve kabakları ön pişirme yapmak istiyorum. Kaynamaya başladıktan sonra ısıyı azaltıyor ve yaklaşık 20 dk. Pirinç ve kabakları pişiriyorum. Bu pişme işlemi sonunda, kabaklar yumuşamış ama dağılmamış, pirinçlerin de pişmiş olması gerekli, tencerede çok az da olsa biraz su oluyor, bu normal.

Pişen kabakları yuvarlak borcam tepsiye alıyorum. Üzerine, 1,5 bardak şeker ilave edilip eritilmiş yarım litre sıcak sütü döküyorum. Eğer dökme süt bulabilme gibi bir lüksünüz varsa, sütün kaymaklarını da ilave edebilirsiniz, nefis olur.

Fırında üzeri kızarana kadar pişiriyorum. Fırını kapatıp soğuyana kadar içinde bekletiyorum.

İlk baktığınızda süt çok fazla gibi görünebilir ama soğuduğunda ve bir gün buzdolabında bekletildiğinde sütü tamamen çekmiş, lokum gibi kabak tatlısı ile karşılaşacaksınız.

Özellikle Ramazan-ı Şerif ayında hafif tatlıları tercih edenler için; sütlü pirinçli kabak tatlısı, sağlıklı ve besleyici özelliği ile harika bir seçenek. Üstelik yapımı da çok kolay.

sütlü kabak tatlısı

2 yorum

 • Sevgili Aslı,
  Siyah kabakların, koyu yeşilden siyaha doğru birden çok rengi var, tam da bu günlerde pazar tezgahlarında yerlerini almışlar. Sitede “bahçede yaz sebzeleri” başlığı altında fotoğrafı var. Senin de bildiğin kabaklar sanırım. Hatta bazılarının rengi koyu sarı ve siyah çizgileri var.
  Biz bu tatlıyı çok seviyoruz, inş. dener ve beğenirsin.
  Sevgilerimle…

 • Sevgili mine, daha önce hiç duymadım da, yemedim de… Gerçekten lokum gibi birşey olmuş… Hemen deneyeceğim ama, siyah kabak derken, hani bildiğimiz kabağın dış kabuğu çok koyu yeşil olan kabaktan mı? bir tek orada şüpheye düştüm. Eğer aynı kabaktan bahsediyorsak, pazarda bulurum muhakkak…
  Bir de yorumlarında düzeltme yapmak için araya yazı ekleyemiyorum, son yazdığım yazıdan başlayarak silmem gerekiyor düzelteceğim yere kadar olan yazıları. Benden mi kaynaklanıyor bilemedim…
  Sevgiler…

Bir cevap yazın