Tas Kebabı

Ramazan Ayında iftara yönelik menülerde genellikle etli bir yemek oluyor. Bugün tarifini vereceğim tas kebabı özellikle bizim çocuklar tarafından çok sevilen bir yemek; dışarıda yediğimiz daha sulu olan ve yemek tarzında olan tas kebabına çok benzemiyor, tas kebabı ve pilavın lezzet bütünlüğü içinde pişmesinden oluşuyor.

Benim uyguladığım şekliyle tas kebabına, etli yemek kısmı biraz daha kuru ve pilav kısmı biraz daha yumuşak, risotto tarzında pişmiş diyebiliriz.

Tas kebabında kullandığım kuşbaşı dana etini önceden düdüklü tencerede haşladığım için yemeğin hazırlanması ve pişmesi için yaklaşık 30 dakika yeterli oluyor.

Malzemeler (6 kişilik)

1/ 2 kg.dana kuşbaşı et

1 büyük boy patates

1 büyük boy havuç

1 büyük boy soğan

1 büyük boy domates

1 küçük boy kabak

Birkaç diş sarımsak

2-3 adet yeşilbiber

Sıvıyağ

1 büyük boy su bardağı pilavlık pirinç

Tuz, karabiber

Uygulama

Öncelikle eti haşlamak gerekiyor, ben et suyunu pilavda kullanmak istediğim için haşlama yöntemi ile eti pişirmek istedim. Ayrıca bu yöntem biraz daha pratik ve etin pişmeme ya da sert kalma gibi bir riski yok.

Düdüklü tencereye etin sadece üzerine gelecek kadar su koyarak kapağını kapatmadan sadece bir taşım kaynatıyorum ve üzeri köpüklü olan bu suyu döküyorum, tekrar temiz su koyarak, (yaklaşık olarak 1 litre kadar) düdüklü tencerenin kapağını kapatıyor ve buhar çıktıktan sonra 40 dakika pişiriyorum.

Pilavlık pirinci yıkayıp bir kaba koyarak, üzerini geçecek kadar sıcak su ilave ediyorum ve bir çay kaşığı tuz ilavesi ile pilav yapana kadar bekletiyorum.

 

 

Et pişerken sebze malzemelerini hazırlayabiliriz; soğanı küp şeklinde doğrayarak sıvıyağda hafifçe kavuruyorum, sarımsakları ekliyorum, daha sonra çekirdekleri çıkartılmış ve doğranmış yeşilbiber, küp şeklinde doğranmış patates, kabak ve havucu da ilave ediyorum; birkaç dakika kendi suyu ile beraber kavuruyorum.

Domatesi kabuklarını soyup, küp şeklinde doğrayarak sebzelere ilave ediyorum. Salça ve sos kullanmadım, sebzelerin ve pilavın renginin doğal olmasını tercih ediyorum.

Son olarak, haşlanmış etleri de ilave ederek tuz, karabiber ilavesi ve çok az et suyu ilavesi ile hafif ısıda 5-6 dakika sebzeleri ön pişirme yapıyorum. Daha çok kendi suyunda pişecekler ve piştiğinde tencerede hiç su kalmayacak, bu noktaya dikkat etmelisiniz. Daha sonra bu leziz karışımı ısıya dayanıklı bir kâseye boşaltıyorum.

 

 

Tas kebabı için karnıyarık tenceresi tarzında, geniş ama derin olmayan bir tencere kullanabilirisiniz.

İçi dolu kâseyi tencerenin tam ortasına gelecek şekilde ters kapatıyorum, içinden çok az yemeğin suyu sızabilir, bu sorun değil. Diğer tarafta beklettiğim pirincin suyunu süzüyor ve tekrar yıkayıp süzdükten sonra kâsenin etrafına eşit şekilde dağıtıyorum.

 

 

Pirincin suyunu koyarken, pirinci ölçtüğüm bardağı kullanıyorum ve önce 1,5 bardak sıcak et suyunu ilave ediyorum. Hafif ısıda pirinçler suyunu çekene kadar pişiriyorum, tencerenin kapağı kâse nedeniyle tam olarak kapanmıyor, bu nedenle pirincin pişmesi için normalden biraz daha fazla et suyu kullanmak gerekiyor. Gerektiğinde kaşıkla hafifçe pirinci karıştırabilirsiniz. Bu şekilde suyu bittiği anda biraz daha et suyu ilave ederek yaklaşık 15-20 dakikada pilavı da pişiriyorum.

 

 

Ters kapatılmış kâseyi hafifçe alıp, tas kebabının dinlenmesi için tencerenin kapağını kapatıyorum.

 

 

Lezzeti bütünleşmiş harika bir iftar menüsü böylece hazırlanmış oluyor.

Sağlıklı ve huzurlu iftarlar…

4 yorum

Bir cevap yazın