Yoğurtlu Biber Kavurması

biber kavurması

Yoğurtlu biber kavurması, yaz sofralarının vazgeçilmez ve en sevilen yiyeceklerinden biri. Yapımı kolay, malzemesi bol ve ucuz 🙂 Birkaç gün önce sade biber kavurması ve domatesli biber kavurması da yapmıştım.

Biber, yaz mevsimine özgü bir sebze olmasına rağmen, artık tüm yıl boyunca da bulunabiliyor. Mevsimi dışında yetişen sebzeleri ben almıyorum, yazın kırmızı biber sosu yaparak, kışın onu kullanıyorum ya da dondurucuda muhafaza ediyorum.

Biberlerin  çeşidi çok fazla, bizim bahçede bile 8-10 çeşit biber mevcut. Biber kavurmasında kullandığım domates biberi ile sirkeli biber yapımında kullanılan hafif acılı gül biberler en çok sevdiklerim.

Biberden söz açılmışken, kırmızı biberi de unutmamak gerek, acı olup, kurutularak pul biber yapılanların yanında iri ve etli kırmızı biberler de, salatalarda ve özellikle salça yapımında kullanılıyor.

Kırmızı biberin yeşil bibere göre  iki kat C vitamini ve on bir kat daha fazla beta- karaten içerdiğini biliyor muydunuz?Aynı zamanda iltihap azaltıcıdır ve B vitamini bakımından da iyi kaynaklardır.

Bibere ait ilk bilgiler 6000 yıl önce Orta ve Güney Amerika da bulunmuş. Acı biber üretiminde Hindistan, Meksika, Endonezya ve Çin ana üreticilerdir.

Malzemeler

1 kg. koyu yeşil etli biber(özellikle domates biberi)

Zeytinyağı

Deniz tuzu

Süzme yoğurt

Uygulama

Biberleri yıkayıp, ayıklama, doğrama ve kavurma aşamalarını daha önce biber kavurması tarifinde vermiştim. Aynı şekilde uyguluyorum.

domates biberi

Kavrulmuş biberleri servis tabağına alıyor ve tuzunu ilave ediyorum. Biberlerin cinsinden ve doğrama şeklinden olsa gerek, hafif yuvarlak şeklini alıyorlar ve harika görünüyorlar. Tabi tadı da süper 🙂

Bundan sonrası size kalmış, isterseniz yoğurdu sarımsaklı yaparak biberlerin üzerine dökebilirsiniz.

Benim gibi vaktiniz varsa ve süslemeyi seviyorsanız, yoğurdu krema sıkma torbasına koyar ve biberlerin üzerine, ortalarına çiçekler yapabilirsiniz.

Özellikle Ramazan-ı şerif ayında, iftar sofralarına çok yakışacaktır.

biber kavurması

6 yorum

Bir cevap yazın