Zeytinyağlı Barbunya Tarifi

barbunya

Zeytinyağlı barbunya, mutfağımızın en sevilen yemeklerinden biridir. Barbunyayı mevsiminde alıp, dondurucuda muhafaza ediyorum; böylece kışın pişirdiğimde taze barbunya lezzetini yakalamak hiç de zor olmuyor.

Üstelik ön hazırlık olarak; bir gece önceden ıslatmaya gerek olmadığı için, çok pratik ve pişirme süresi de oldukça kısa. Barbunya fasulyesinin faydalarını paylaşmak için arama yaptığımda, karşıma çok güzel bir anket çıktı, hem öğretici, hem eğlenceli buldum, anketi buradan okuyabilirsiniz.

      Malzemeler

400 gr. Dondurucudan çıkarılmış  barbunya

2 soğan

1 havuç

1 adet kırmızı salçalık biber(isterseniz)

2-3 servis kaşığı küp domates konservesi

Zeytinyağı

Tuz

     Uygulama

Yemek malzemelerini hazırlamakla işe başlıyorum; soğanları soyup, ince doğrayarak düdüklü tencereye alıyorum. 2- 3 servis kaşığı zeytinyağı ilavesi ile çok az kavuruyorum, bu arada bir tatlı kaşığı tozşeker ekliyorum.

Doğranmış havucu da tencereye alıyorum, havuç kullanmak tamamen isteğinize bağlı. Birkaç dakika sonra küp domatesleri ilave ediyorum, domatesin biraz kavrulmasına izin veriyorum.

Dondurucudan çıkardığım ve çözünen barbunyaları tencereye alarak diğer malzemelerle buluşturuyorum. Bazı yemeklerde kullanmak için dondurucuya koyduğum kırmızıbiberi küçük kareler şeklinde keserek tencereye ilave ediyorum. Tuzu ve bir su bardağı sıcak suyu ekliyorum.

Su miktarı sizin nasıl sevdiğinizle orantılı şekilde artabilir. Eğer kuru barbunya kullanıyorsanız, su miktarını kesinlikle arttırmanızı öneririm. Düdüklü tencereden buhar çıkmaya başladıktan sonra, ocağın ısısını azaltıp yaklaşık 15 dakika pişiriyorum.

  Barbunyada en önemli püf nokta, kısık ateşte ve barbunyalar dağılmadan pişirmektir. Piştikten sonra isteğe bağlı olarak biraz daha zeytinyağı ilave edilebilir.

Bir cevap yazın