Zeytinyağlı Pırasa Yemeği (Portakallı)

       İlkbaharın gelmesi ile kış sebzelerine veda etme zamanı geldi; zeytinyağlı pırasa yemeğini, çoğunluğun aksine ailecek seviyoruz. Bugün yaptığım ise sezonun son pırasa yemeği. Pırsanın yeşil yapraklarını ayırdım ve onlarla da kıymalı pırasalı nefis bir börek yaptım.

        Yemeği pişirmek için düdüklü tencere kullanıyorum. Orta ısıdaki ocakta sadece 10 dakikada zeytinyağlı pırasa hazır oluyor. Denemenizi şiddetle tavsiye ederim. 

        Malzemeler

        1 kg. pırasa

        1 domates

        1 büyük portakal

       1 havuç

       Yarım limon

       2 servis kaşığı zeytinyağı

       1 çorba kaşığı pirinç

       Tuz

       Uygulama

Pırasayı ve havucu yıkayarak doğruyorum. Pırasanın üstteki koyu yeşil kısmı börek için kullanmak istiyorum. Bu nedenle koyu yeşil üst taraflarını ayırıyorum. Pırasayı doğrarken bıçağı çok bastırmadan ve pırasanın katlarını kırmadan keserseniz yemek piştiğinde servis yaparken hiç dağılmamış ve bütün pırasa dilimleri elde edebilirsiniz. Görsel olarak da çok şık olur. Havuçları verev şekilde ve yuvarlak kesme aparatını kullanarak badem şeklinde keserek düdüklü tencereye alıyorum. Zeytinyağını ilave ediyorum. Bir domates ya da bir servis kaşığı küp domates konservesi ilave ediyorum. Portakal suyunu su bardağına koyduğumda yarım bardak olduğunu gördüm, üzerine yarım limon suyu ilave ediyorum ve bardağın dolmasına bir parmak kalana kadar su ekleyerek, tencereye döküyorum. Yıkanmış ve süzülmüş pirinçleri de ilave ettiğimde, geriye sadece düdüklü tencerenin kapağını kapatıp orta ısıdaki ocakta pişecek olan yemeği 10 dakika beklemek kalıyor.

Zeytinyağlı pırasa yemeği piştikten sonra üzerine biraz daha zeytinyağı gezdirip tuzunu ilave ediyorum. Gerçekten hafif ekşili tadı ile çok lezzetli ve sağlıklı bir yemek bence.

Bir yanıt yazın