Kağıtta Somon Balığı

       

       Hafta sonu menüsü olarak kağıtta somon masamızda yerini aldı. Somon balığı, hem lezzeti hem de kolay yapımı sayesinde mutfağımda bir numara olmaya devam ediyor. Çocuklar için de harika bir besin olduğunu düşünüyorum. 

        Somon balığı kısa sürede pişen ve oldukça yağlı bir balık. Bu nedenle klasik usul olan kızartma yerine, fırında pişirme seçeneğini kullandım. Alüminyum folyo yerine yağlı kağıdı tercih ettim.

         Somon balığı hakkında çok ilginç bilgilere balığın faydalarına buradan ulaşabilirsiniz.

       Malzemeler

       Fileto somon balığı

       2 domates

       1 limon

       Bir avuç küçük soğan

       Zeytinyağı

       Yarım limon suyu

       1 diş sarımsak

       Tuz, karabiber

       Birkaç tane defneyaprağı

       Birkaç dal maydanoz

       Uygulama

       Balıkları marine edeceğim karışımı hazırlamakla işe başlıyorum.Bir kaseye  3 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı su koyarak ikisini çatalla çırpıyorum, zeytinyağı koyulaşınca rendenin ince tarafı ile rendelenmiş sarımsağı ve yarım limon suyunu ilave ediyorum.Tuz ve karabiber ekliyorum. Fileto somonları bu marinatın içinde buzdolabında birkaç saat bekletiyorum.

       Fırın tepsisinin içine yağlı kâğıdı serip, buzdolabında dinlenen somonları yerleştiriyorum. Üzerlerine birer domates dilimi, limon dilimi ve soyulmuş bir küçük soğan yerleştiriyorum.

        Diğer soyulmuş soğanları ve defneyapraklarını tepsiye ilave ediyorum. Üzerine biraz zeytinyağı gezdirip yağlı kağıtla hava almayacak şekilde kapatıyorum. Fırında yaklaşık 30 dakikada çok güzel pişiyorlar, üstteki yağlı kâğıdı alıp 10 dakika da açık olarak pişiriyorum.

        Servis yaparken üzerine ince kıyılmış maydanoz ve tepside oluşan kendi suyundan bir iki kaşık ilave ediyorum.

Bir cevap yazın