Ördek Eti ile Erişte Makarna Tarifi

Evde yapılan erişte makarna ile ördek eti ve suyu birleştiğinde makarnanın lezzeti muhteşem oluyor. Burada püf nokta pişirme yöntemi değil, makarna tarifinde kullandığım doğal malzemeleri bulabilmek. Artık birçoğumuzun çok fazla işi var, çalışıyoruz, evlat yetiştiriyoruz, geziyoruz, okuyoruz, hobilerimize zaman ayırmak istiyoruz, evimizin sorumluluğu var… kısacası 24 saat yetmiyor.

Bunları yapabilmek, yetişebilmek için özellikle mutfakta her şeyin kolay yolunu tercih ediyoruz. Marketten makarna almayıp, hangimiz evde erişte makarna yapıyoruz? Çok fazla tüketime yönelik yaşıyoruz, sonra fazla kilo alıp, zayıflamaya çalışıyoruz, bu arada sağlığımız da yavaş yavaş elimizden gidiyor. Bu kısır döngünün farkındayız belki ama kendimizi bunun dışına atamıyoruz.

Geçenlerde “Can Boğazdan Çıkar” isimli oldukça ilginç bir kitap okudum, artık biliyorum ki bir gün boyunca vücudumuz için gerekli olan yiyecekler sadece 1 avucumuzu dolduracak kadar olmalı. Ayrıca kitapta kan gruplarına göre beslenme şekli de anlatılıyor; benim gibi yediği, içtiği ile çok fazla ilgilenen arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim.

 

 

Malzemeler

Birkaç parça yağlı tarafından kemikli ördek eti

yarım demet maydanoz

1 soğan

1 havuç

1 kase erişte makarna

2,5 kase ördek etinin haşlama suyu

Yeteri kadar haşlanmış ördek eti

1 çorba kaşığı tereyağı(ördek suyu yeteri kadar yağlı değilse)

Uygulama

Önce ördek eti parçalarını güzelce yıkayıp, düdüklü tencereye alıyor ve üzerini 4-5 parmak geçecek kadar su ilave ediyorum.

Soğanı ve havucu soyarak bütün halde tencereye ilave ediyorum, yarım demet maydanozdan birkaç sap ayırıp, geri kalanını da bütün halde tencereye ekleyip, ördek etleri iyice haşlanıp, kemiklerinden kolayca ayrılana kadar yaklaşık 30 dakika pişiriyorum.

Haşlama işlemi sonunda, sebzeleri atıyorum ve ördek suyunu süzerek başka bir kaba alıyorum. Etleri de kemiklerinden ayırıp bir kapta bekletiyorum.

Makarna yapacağım tencereye yaklaşık 2,5 kase ördek suyunu koyup, biraz tuz ilavesi ile kaynatıyorum. Ördek suyu yağlı olması ile ünlüdür bu nedenle ayrıca yağ ilavesi gerekmez, ancak tavuk suyu kullanılacaksa biraz tereyağı eklemek gerekir. 1 kase erişte makarnayı ekleyip, erişteler iki katı büyüklüğe ulaşıp (içinde yumurta oranı çok fazla olduğu için su böreğinde olduğu gibi eriştelerin hacmi pişince 2 katına çıkar)pişene kadar çok hızlı olmayan ısıda kaynatıyorum, tenceredeki suyun tamamen bitmesini beklemeden yaklaşık 15 dakika sonra ocaktan alıyorum, tencerenin kapağını kapatıp, 10 dakika kadar kalan suyu makarnaların içine çekmesini bekliyorum.

Servis tabağına alınca, üzerine haşlanmış ördek eti parçaları ve kıyılmış maydanoz ile servis yapıyorum.

NOT:  genel kuralın aksine makarna suyunu benim gibi süzmeyi tercih etmiyorsanız, sadece bir öğünde yenilecek kadar makarna pişirmenizi öneririm.

4 yorum

 • Nefis olur ördek eti.Ellerinize sağlık.Dayım avlardı o aralar pek sık yerdim.Ama nezamandır yemedim.Nefis görünüyorlar erişteyle.
  Sevgiler

 • Serap cım,
  haklısın canım, ördeği bulmak hiç de kolay değil, bir keresinde köydeki akrabalarımızı ziyarete gitmiştik, ortada dolaşan kazlardan birine göz dikip, en sonunda sahibinden satın almıştık:) Eşim alıştı artık bu tür durumlara 😛 sevgilerimle…

 • Hadi ev yapımı erişteyi buldum annem yapmıştı, peki sorarım sana Minecigim ördeği nerden bulucam?
  Ellerine saglık cnm miss gibi görünüyor.

  Selam ve dua ile…

Bir yanıt yazın