Yoğurtlu Brokoli Salatası

 

        Brokoli, kış sebzelerinin en sevileni bizim ailede; bazen çorbası yapıyorum, bazen havuç ve patates ilavesi ile pişirilen yemeğini ama en çok salatasını…

        Bugün sizlerle ev yoğurdu ile yapılmış brokoli salatası tarifini paylaşmak istiyorum. Aslında tarif çok basit; brokoliyi haşla, yoğurtla karıştır dediğinizi duyar gibiyim. Gerçekten kolay ama bazı püf noktalarına dikkat edilmezse hem görüntü hem de lezzet açısından istediğinizi bulamayabilirsiniz.

       Öncelikle taze ve körpe bir brokoli seçmek önemli, çiçekleri açılmamış,rengi  koyu yeşil ve sapları sert olmalı.

       Brokolinin faydalarını buradan okuyabilirsiniz.

       Malzemeler

       1 adet brokoli

       4-5 çorba kaşığı yoğurt

       1 diş sarımsak

       Zeytinyağı

       Tuz

       Pulbiber (isterseniz)

       Uygulama

        Brokoliyi çiçek çiçek ayırarak güzelce yıkıyorum. Bazen çiçeklerin arasında minik canlılar olabilir, çiçekleri mümkün olduğu kadar elinizle açtırarak yıkamanızı öneririm.

        Buharda pişirme aparatı ile en fazla 5- 6 dakika pişiriyorum. Pişirme süresini kısa tutuyorum çünkü canlı yeşil renginin bozulmasını ve vitamin kaybına uğramasını istemiyorum.

        Yoğurt sosunu hazırlamak için; evde yaptığım yoğurdu kullanmak istiyorum. Yoğurdu her zaman evde yapmayı tercih ederim. Hatta sadece inek sütü ile değil, çünkü o zaman biraz sulu oluyor; koyun sütü ile karıştırarak yapıyorum. O kadar güzel ve lezzetli oluyor ki anlatamam. Bu kez koyun sütü yerine “manda” sütü kullandım; arkadaşlar şaka yapmıyorum, gerçekten…

         Baştan anlatmak gerekirse; eşim veteriner hekim. Mustafakemalpaşa nın Karaoğlan isimli, Uluabat gölü kıyısında bir köyü var. Göl kıyısı olduğu için burada manda üreticiliği yapılıyor. Onların sütleri de ilçede bazı yoğurt üreticileri tarafından kullanılıyor. Tatlılarda kullandığımız rulo şeklinde sarılmış kaymaklar işte bu manda sütlerinin kaymağı. Bizim eve getirilen manda sütü kokusuz ve çok beyaz renkliydi. Yoğurt yaparak değerlendirdim hemen, çok güzel ve koyu kıvamlı bir yoğurt oldu.

         Tarife dönecek olursak; yoğurdun içine tuz, pul biber ve ezilmiş sarımsağı da ilave edip güzelce karıştırdım. Haşlanmış brokoliyi servis tabağına aldıktan sonra üzerine biraz zeytinyağı gezdirip, yoğurt sosu ile lezzetini zenginleştirdim.

          Salatayı yerken, çevremizdeki tüm besinlerin aslında bir hazine gibi değerli olduğunu, mükemmel olduğunu düşünmekten ve şükretmekten kendimi alamadım.

Bir cevap yazın