Pirinçli Sebze Bahçesi

 

         Bugün yaptığım salatanın çıkış noktası çok sevdiğim çin salatası; evde olan malzemelerle yapıldığında biraz değişikliğe uğradı ama farklı bir lezzet de ortaya çıktı. Yapımı çok kolay, hem besleyici, hem doyurucu, hem de fazla kalorili değil… Biz hanımlar başka ne isteriz ki? Yemeğin yanında salata olarak tüketilebileceği gibi kabul günlerinde de misafirlerinize sunabilirsiniz.

         Malzemeler

         150 gr. Jasmine Pirinç ( 1 su bardağı)

         200 ml. Sıcak su

         2 havuç

         Birkaç dal karnabahar

         Birkaç dal brokoli

         2 servis kaşığı haşlanmış bezelye

         Bir adet kırmızı salçalık biber

         Zeytinyağı

         Tuz,  karabiber

         Biraz limon suyu

         Uygulama

         Pirinci yıkayıp üzerine geçecek kadar sıcak su koyarak ve tuz ilave ederek 30 dakika bekletiyorum. Bu süre sonunda tekrar güzelce yıkıyorum, suyunu süzerek zeytinyağı koyduğum pişirme tenceresine alıyorum. Zeytinyağında birkaç dakika kavurduktan sonra, 200ml. Sıcak suyu ilave ediyorum, tuz ilave ederek ocağın ısısını azaltıyorum. Pilavımız 5- 6 dakika içinde pişiyor.

          Tencere ile kapağı arasına kâğıt havlu koyarak demlenmesi için bırakıyorum. Salatada pirinçlerin tane tane olmasını istediğim için jasmine pirinç kullandım. Normal pilav ölçüsünden biraz daha az su kullandım, merak etmeyin bu su miktarı ile pirinçler güzel pişti ve tam istediğim gibi oldu.

           Buharlı pişirme aparatına önce yıkanıp soyulmuş ve zar büyüklüğünde doğranmış havuçları koyuyorum. Daha sonra yıkanmış ve küçük parçalara ayrılmış karnabaharı ilave ediyorum. Dondurucudan çıkardığım kırmızıbiberi küçük kareler şeklinde keserek sebzelere ilave ediyorum. Brokoli daha çabuk haşlandığı için onu diğerlerinden 5- 6 dakika sonra ilave ediyorum. Bezelyeler daha önceden haşlanmış olduğu için onları en son sebzelerle buluşturuyorum. İstediğim yumuşaklığa geldiği anda pişmiştir.

           Pilavı ve haşlanmış sebzeleri biraz ılındıktan sonra buluşturuyorum. Hepsini güzelce karıştırıyorum. Tuz ve karabiber ilave ediyorum. Biraz zeytinyağı ve limon suyu ilavesi de lezzetine katkıda bulunuyor. Evde dereotu olsaydı salataya dâhil olacaktı.

           Siz de beğendiniz tatlar ile kendi sebze bahçenizi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın