Pirinçli Semizotu Yemeği


 

Bahçede inanılmaz çok semizotu var. Diğer sebzeler sulandıkça onlar da sudan nasibini alıp adeta fırça gibi çıkıyorlar 🙂

Semizotu, balıklardan sonra, en çok omega 3 bulunan sebze olma özelliğine sahip, semizotunun faydalarını buradan da okuyabilirsiniz.

Büyümüş ama kartlaşmamış genç semizotlarından toplayıp, pirinçli, zeytinyağlı harika bir yemeğini yaptım, herkes o kadar beğendi ki, ikinci tabak alınan yemek nedeniyle bana sadece tadımlık kaldı; sorun değil, yarın yine bahçeye inip semizotu toplamak hiç de zor değil 🙂

Malzemeler

Semizotu (büyük bir demet kadar)

1 soğan

2 domates

Zeytinyağı

1/ 2 kahve fincanı pirinç

1 tatlı kaşığı tozşeker

Tuz

Uygulama

Semizotlarını ayıklayıp, elimle çok küçük olmayan parçalara bölüyor ve güzelce yıkıyorum.  Bahçeden toplanan semizotlarını tartmadım ama büyük bir demet kadar vardı.

Yemeği yapacağım tencereye 2-3 servis kaşığı zeytinyağı ile doğranmış soğanı ilave ediyorum, üzerine bir tatlı kaşığı şeker ilavesi ile hafifçe soğanları öldürüyorum.

Doğranmış 2 büyük domatesi de soğanlara ilave ediyorum, birkaç kez çevirdikten sonra semizotlarını tencereye alıyor ve sadece 1-2 dakikalığına tencerenin kapağını kapatıyorum. Bu süre içinde semizotları diğer malzemelerle buluşuyor.

Tencerenin kapağını açıp, semizotlarını nazikçe alt üst ediyorum, yıkanmış pirinci ve 1 fincan ılık suyu ilave edip, ocağın ısısını biraz azaltıyorum ve tencerenin kapağını tekrar kapatıyorum.

Pirinçler piştiği anda, en fazla 15- 20 dakikada yemeğimiz pişmiş oluyor.

Yemeğin suyunu pirinçler çektiği için, sadece yağında kalmış, suyu az olan, semizotlarının canlı renkleri bozulmamış nefis bir yemeğimiz oluyor.

Yemek piştikten sonra tuzu ilave ediyorum.

Püf Nokta

Normalde çiğ de yenilebilen sebzelerin yemeğini yaparken pişme sürelerini çok iyi ayarlamak gerekiyor. Semizotu körpe ise çok kısa sürede pişiyor, çok uzun pişirmek, hem boşu boşuna vitamin kaybına hem de sebzelerin canlı renklerinin kaybolmasına sebep oluyor.

2 yorum

  • Sevgili Sonia,

    Teşekkürler, güzel yorumun için:) Semizotu harika bir sebze, vakit geçirmeden toplayıp pişirmeni tavsiye ederim. Küçük olanları ben her sabah kahvaltısı için toplayıp, dilimlenmiş domates ile servis yapıyorum, çocuklar seçiyor ama eşim ve ben severek yiyoruz.

  • Görüntü muhtesem! Sadece mideye degil göze de hitap ediyor. Bizim bahcedekiler de büyümüstür. Artik bana da farz oldu pisirmek. Güzel bir Pazar tatili diliyorum…

Bir cevap yazın