Sonbahar Meyveleri

İşlere dalınca bahçe ile aramdaki mesafe daha da uzadı, aslında adım atınca bahçeye çıkıyorum ama bazen bakıp da görmüyoruz ya, aynen öyle bahçenin adeta sihirli, her daim değişen dünyasından oldukça uzak kalmışım. Upuzun bir yaz mevsimi geçmiş, şimdi bahçe sonbaharı yaşıyor ve kışa hazırlanıyor.

Ayva çok olunca kış da sert geçermiş diye bir söz vardır bilirsiniz, bizim bahçedeki ayva ağacının dallar meyvelerini taşımakta oldukça zorlanıyor, bazı yerlere destek koymak zorunda kalınmış. Dalları kırılmasın diye bir kısmı da toplanmış, bundan sonra bol bol ayva tarifleri deneyebilirim.

 

Sonbahar çiçeklerinden kasımpatı akşamki yağmurun izlerini taşıyor.

 

Trabzon hurması sever misiniz? Oldukça ilginç ve güzel bir meyve, ben en çok kışın bütün yapraklarını döktükten sonra, çıplak dallarda kışa meydan okuyarak salındığı ve renkleri koyu turuncu olduğu zaman seviyorum. Hatta kar yağdığında bile meyveleri dalında görmek mümkün…

 

Elmalar toplandı ve depolandı, sanırım bütün kış yetecek kadar var…

Bugün bahçede gezerken, siyah incir ağacının üzerinde birkaç incir bulmak harikaydı, kasım ayında dalından incir yemenin zevkini tahmin edemezsiniz.

Kümesinden kaçan bir bahçe sakini! İncirlerin fotoğrafını çekerken adeta fırsat kolluyordu, o da ağzının tadını biliyor.

 

Balkabakları her zamanki gibi yine kendiliğinden yetişip büyüdü, çekirdekleri döküldüğü yerden ertesi yıl tekrar yetişiyorlar.


Bu yıl doğan kedi yavruları büyümüş bile, yaz sonunda doğanları anneleri ile birlikte fotoğraflamayı başardım.

Bahçedeki her şey tamamen organik, kimyasal hiçbir ilaç ya da gübre kullanılmıyor, doğanın gücüyle yetişen bu meyveler ve sebzeler bu yüzden benim gözümde çok değerli…

5 yorum

 • Minecim, ne güzel bir paylaşım olmuş. Fotoğrafların hepsi biribirnden güzel ve bahar dolu… Saonbahar, ilkbahar her ikisini de çok severim.
  Afiyetler olsun.

 • Aynur cum,
  ziyaretin için çok teşekkür ederim, sevgiler…

 • Selaaammm:)
  Mineciğim nerelerdesin arkadaşım ? demeye geldim birde baktım harika bahçe resimlerin karşıladı beni:) içim açıldı kendimi ekrana yapışmış buldum:D
  Özlemiştim bu manzaraları maşaallah Rabbim can sağlığı versin bahçenizdeki nimetleri yemeyi nasip etsin sizlere bereketli olsun cannn:)
  kediler ve horoz da çok şirinler maşaallah kimbilir bakarsın bir gün gerçek anlamda görmek nasip olur seni ve bahçeni:D inşaallah diyorum….
  Özleniyorsun uğra bazı bazı..
  Sevgilerimle

 • Samire cim,
  ziyaretin ve güzel duan için çok teşekkür ederim, muhabbetle…

 • Canim arkadasim merhabalar. Ah ah ben bu meyveleri nasil ozledim bir bilsen.. Ayvayi hele incir ah ah. Hurmanin tadini ..
  Rabbim bereket versin gercekten bulamayinca ozluyor insan . BU kadar guzel eyvelerin sukrunu eda etmeyi nasip etsin Rabbim. Bol bereketli olsun. Ayva receli guzel oluyor coksa yaparsin bolca.
  Bizde de var o soz kis soguk gececek.. Insallah cok soguk olmaz..
  Opdum canim benim ..

Bir yanıt yazın