Sütlü İrmik Helvası Tarifi

İrmik helvası her yerde, her durumda yapılacak kadar kolay bir tatlı. En önemli püf noktası, ağır ateşte sabırla irmiği kavurmak ve ölçüleri sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir tarif uygulamak.

Çok kalabalık misafire ikram etmeyeceksem, ben irmik helvasını her zaman 1 bardak irmikle yapıyorum. Böylece bıkmadan, sürüklenmeden taze taze tüketiliyor. Eğer başka tatlılar da araya girmişse o zaman da dondurucuda muhafaza edip,  canımız irmik helvası istediğinde çıkarıyorum.

Malzemeler

1çay bardağı fındık(60 gr.)

1 su bardağı irmik (150 gr.)

1 su bardağı şeker

2 su bardağı süt

50 gr. Tereyağı

½  kahve fincanı sıvıyağ

Uygulama

İrmik helvasını fıstıkla, cevizle ya da fındıkla yapmak mümkün; ben fındıkla yapacağım için, tencereye; bazıları ikiye bölünmüş, bazıları bütün bırakılmış bir çay bardağı fındığı, tereyağı, sıvıyağı ve irmiği koyarak kavurmaya başlıyorum.

Ağır ateşte ve sabırla irmiğin ve fındıkların renginin pembe olmasını bekliyorum. Bu arada devamlı karıştırmaya devam ediyorum. İrmik yeteri kadar kavrulduğunda, 2 su bardağı ılık sütü ilave ediyorum, karıştırarak irmiğin sütü iyice içine çekmesini bekliyorum. Bu aşamada irmik tamamen sütü çekmiş ve tencerede toparlanmış olmalı.

Çok tatlı sevmeyenler ve diyet yapanlar 1 bardak şekerle yetinmeli, tatlı sevenler ise 1, 5 bardak şeker kullanmalı diye düşünüyorum. Ben 1,5 bardak şeker kullandım, tadı tam yerindeydi. Şekeri tenceredeki irmiğe ilave ediyorum.

İlk kez irmik helvası yapanlar, bir önceki aşamada irmiğin sütü çektiği ve toparlandığını görünce; bir yerde yanlış yaptım, çok katı oldu diye düşünmesin çünkü ilave edilen şeker helvanın tadını ve kıvamını ayarlıyor. Bir iki dakika bu şekilde piştikten sonra ocağı kapatıp, tencerenin de kapağını kapatarak biraz demlenmesi için bir kenara alıyorum. Ilık olarak servis yapıyorum.

Bir cevap yazın